rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته مدیریت

معرفی رشته مدیریت

حل کردن فساد مالی، معضل بیکاری، یأس و افسردگی کارکنان سازمان ها، نحوه صحیح بهره برداری از امکانات موجود و هزاران مسائل و مشکلات دیگر به تخصصی فراتر از یک رشته نیازمند است.

شاید شنیده باشید که بسیاری از مشکلات کشور ما در اثر سوء مدیریت می باشد. درحقیقت، رشته مدیریت به عنوان یک رشته ای که در تمام عرصه های شغلی به حل مشکلات آن عرصه می پردازند، شناخته می شود.

چرا که بدون وجود مدیران لایق که بالاترین کارآیی و بهره‌وری را داشته باشند، تأمین نیازهای فنی، خدماتی، درمانی و تفریحی جامعه، ممکن نیست.

امروزه مدیران باید از فنون مدیریتی بهره برند و بتوانند در موقعیتهای مختلف از قدرت تصمیم گیری بالایی برخوردار باشند. از این رو، سال هاست که این رشته به صورت تخصصی در گرایش های بازرگانی‌، صنعتی‌، دولتی‌، جهانگردی‌، بیمه‌، بیمه‌اکو، امور گمرکی‌ و امور بانکی‌ آموزش داده می شود.

گرایش های رشته مدیریت

شاخه‌های‌ تخصصی‌تری‌ مثل‌ مدیریت‌ کمیسری دریایی‌ یا اداره‌ امور بیمارستان ها نیز در زیر شاخه این رشته قرار می گیرند.

گرایش‌ مدیریت‌ بازرگانی‌

افرادی که در رشته مدیریت‌ بازرگانی‌ تحصیل می کنند، می توانند به‌ عنوان‌ یک‌ مدیر تجاری‌ تحصیل‌کرده‌، به امور تجاری‌ بپردازند و با خلاقیت و توانایی خود بتوانند در بازار جدید، خدمات‌ متنوع‌ و تازه‌ ارائه کرده و به ابداع‌ روش‌های‌ جدید در عرضه‌ و توزیع‌ بپردازند.

یافتن بازار برای کالاهای‌ موجود، طراحی روش های مطلوب توزیع در سیستم های دولتی از جمله وظایفی است که بر عهده متخصصان مدیریت بازرگانی می باشد.

برای مثال، یکی از مشکلات تولیدکنندگان محصولات کشاورزی مانند برنج،چای و مرکبات یافتن بازار مناسب و دسترسی به مصرف کنندگان با کمترین واسطه می باشد.

در این راستا، مدیران بازرگانی می توانند به تولیدکنندگان کمک کرده و بهترین بازار را جهت عرضه محصولات انتخاب نمایند.

گرایش‌ مدیریت‌ صنعتی

متأسفانه در کشور ما مسئولان واحدهای صنعتی از تخصص کافی در زمینه مدیریت برخوردار نبوده و این مسأله موجب مشکلات فراوانی در واحدهای صنعتی می گردد.

از این رو، در واحدهای صنعتی به متخصصانی نیازمندیم که در حیطه مدیریت صنعتی متخصص بوده و بتوانند از عهده مدیریت نیروی انسانی برآیند.

مدیران صنعتی می توانند با دانش خود، شرایط افزایش مشارکت‌، مهارت‌ و انگیزه‌ نیروی‌ انسانی‌ واحد صنعتی را فراهم کنند.‌

مدیریت‌ صنعتی‌ دارای‌ سه‌ بعد اصلی‌ فنی‌ و تکنیکی‌، مالی‌ و رفتاری‌ و اجتماعی‌ است.‌ برخلاف مهندسی‌ صنایع‌ که به بعد فنی‌ و تکنیکی‌ صنایع‌ می‌پردازند، رشته‌ مدیریت‌ صنعتی‌ بر‌ دو بعد مالی‌ و رفتاری‌ صنایع‌ تأکید دارد.

گرایش‌ مدیریت‌ دولتی

گرایش مدیریت دولتی، به تربیت مدیرانی می پردازد که بتوانند در حیطه وظایف مدیریتی موفق بوده و بتوانند به شایستگی لازم در این زمینه برسند.

این‌ وظایف‌ عبارتند از:

  • برنامه‌ریزی‌ و اجرای‌ آن‌.
  • سازمان‌دهی‌ کارکنان یک سازمان جهت افزایش بهره وری در مهارت و انجام وظایف
    عملیات‌ امور استخدامی‌ یا کارگزینی‌ کارکنان‌ جدید.
  • هدایت‌ و راهبری‌.
  • نظارت‌ و کنترل‌. نظارت و کنترل در بخش دولتی از اهمیت ویژهای برخوردار می باشد. چرا که در بخش دولتی به دلیل نبود رقابت، کارکنان به افزایش ارتقای خدمات تمایل نشان نمی دهند و از این رو، مدیران باید در جهت افزایش بهره وری در چارچوب قوانین و مقررات دولتی، به خلاقیت و نوآوری دست زنند.

گرایش‌ مدیریت‌ جهانگردی

اگرچه کشور ایران به دلیل موقعیت ویژه ی طبیعی از ظرفیت های بالایی در حوزه گردشگری برخوردار است، اما متأسفانه صنعت گردشگری در کشور هنوز نتوانسته است به جایی برسد.

مهمترین دلیل عقب ماندگی در بخش صنعت گردشگری به ضعف مدیریتی برمی گردد. از این رو، تربیت مدیرانی که در زمینه گردشگری از تخصص کافی برخوردار باشند امری ضروری به نظر می رسد.

در واقع، رشته مدیریت جهانگردی جهت پاسخ به این نیاز در آموزش عالی تدریس گردید. چرا که توسعه‌ و تقویت‌ صنعت‌ جهانگردی‌، نیازمند اطلاع‌ از زمینه‌های‌ اقتصادی‌، اجتماعی‌، جغرافیایی‌ و فرهنگی‌ کشور است‌.

متخصصان این حوزه باید به شناسایی امکانات‌ موجود و مسائل‌ و مشکلاتی‌ که‌ در راه‌ توسعه‌ این‌ صنعت‌ وجود دارد، بپردازند و بر پایه پژوهش های علمی به برنامهریزی دقیق و کاربردی دست بزنند.

درحقیقت،رشته مدیریت، این توانمندی ها را در طول دوره آموزشی به افراد اعطا خواهد کرد و متخصصان مدیریت جهانگردی می توانند در خصوص جذب درست انواع جهانگردی، راه های جذب جهانگردی و ایجاد بازارهای جهانگردی نو برای گردشگران صاحب نظر شوند.

گرایش‌ مدیریت‌ بیمه‌

صنعت بیمه در کشورهای صنعتی از رونق بالایی برخوردار است و سرمایه گذاران در صنعت از طریق بیمه می توانند با اطمینان خاطر به سرمایه گذاری بپردازند.

از این رو، بیمه تبدیل به یک صنعت شده است. توسعه صنعت بیمه به توسعه صنعتی هر کشوری وابسته است و افرادی که وارد این صنعت می شوند باید از تخصص و دانش کافی در این زمینه برخوردار باشند.

رشته مدیریت بیمه به آموزش نحوه‌ اداره‌ سازمان‌های‌ بیمه‌ و چگونگی‌ رفتار با بیمه‌گذارها و چگونگی ترغیب مردم به سرمایه گذاری در بیمه می پردازد.

انواع‌ فعالیت‌های‌ بیمه‌ مثل‌ بیمه‌ عمر، ماشین‌، خدمات‌ درمانی‌ و چگونگی‌ فعالیت‌ دراین‌ زمینه‌ها را براساس‌ پایه‌ و مبانی‌ مدیریتی از جمله آموزش های این رشته دانشگاهی می باشد.

گرایش‌ مدیریت‌ بیمه‌ اکو

شاید برای دانشجویان جالب باشد که دانشکده بیمه اکو چیست و تفاوت آن با رشته مدیریت بیمه در چیست؟

در حقیقت، دانشکده تخصصی بیمه‌ اکو در ایران جهت تربیت متخصصانی تأسیس گردیده که در زمینه موضوعات‌ مختلف‌ مدیریتی‌، اقتصادی‌، حقوقی‌، حسابداری‌ و تجاری آموزش ببینند ‌و به مطالعه ی نقش‌ بیمه‌ در ایجاد امنیت‌ سرمایه‌گذاری‌ و امنیت‌ اقتصادی‌ و رفاهی‌ جامعه‌ بپردازند.

این دانشکده دانشجویان خود را از میان علاقه‌مندان‌ کشورهای‌ عضو پیمان‌ منطقه‌ای‌ اکو برمی گزیند.

وجه تمایز این رشته با گرایش مدیریت بیمه، تدریس دروس تخصصی به زبان انگلیسی است. اهمیت تسلط در زبان موجب گردیده است در ابتدا این دانشکده ده برابر ظرفیت خود داوطلبان را بپذیرد و در نهایت مسلط ترین افراد در زبان را برای ادامه تحصیل در این رشته انتخاب نماید.
‌ قوانین‌ حقوق‌ بین‌الملل‌ و تجارت‌ بین‌الملل‌ نیز در بیمه اکو از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که بیمه اکو درحقیقت متخصصانی را تربیت خواهد کرد که در سطح بین المللی بتوانند به فعالیت بپردازند.

گرایش‌ مدیریت‌ امور گمرکی

واردات و صادرات در کشورهای مختلف به گمرک وابسته است. مدیریت امور گمرکی به عنوان یک گرایش از مدیریت‌ تجاری‌ و بازرگانی‌ به ‌نحوه‌ی بررسی‌ کالاهای‌ وارداتی‌ و صادراتی‌ و نحوه‌ تنظیم‌ اظهار نامه‌ها و چگونگی‌ ایجاد تعرفه‌های‌ مالیاتی‌ می پردازد.

متخصصان این گرایش براساس‌ سیاست‌ اقتصادی‌ کشور، کالاهای‌ ممنوعه‌ و غیرممنوعه‌ را شناسایی‌ می کنند.

توانایی‌های‌ لازم برای تحصیل در رشته مدیریت

دانشجوی رشته مدیریت باید از قدرت‌ رهبری‌، اعتماد به‌ نفس‌، روابط‌ اجتماعی‌ خوب‌، توان‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ و قدرت‌ بیان‌ قوی‌ برخوردار باشد.

افرادی که در گرایش‌های‌ بازرگانی‌ و صنعتی تحصیل می کنند‌، باید به‌ مسائل‌ تجاری‌، اقتصادی‌ و محیط‌ بازار علاقه‌مند باشند.

تسلط در ریاضی‌، زبان‌ انگلیسی‌ و ادبیات‌ فارسی‌ نیز اهمیت بالایی برخوردار است. تسلط در دروس ریاضی و آمار برای دانشجوی‌ رشته مدیریت‌ صنعتی، علاقه مندی به مطالعه ی جغرافیا، تاریخ و فرهنگ کشورهای جهان و برخورداری از از روابط‌ اجتماعی‌ خوب و تسلط به یک‌ زبان‌ خارجی‌ مثل‌ انگلیسی‌، فرانسه‌ یا عربی‌ جهت ارتباط با جهانگردان‌ خارجی‌ اهمیت ویژه ای دارد.

این رشته از هر سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته مدیریت در ایران

اگر چه دانشجویان در رشته مدیریت به عنوان یک متخصص در امر مدیریتی مشغول به فعالیت شوند، اما نباید تصور کنند که در ابتدای فعالیت تخصصی به رده های شغلی بالا دست یابند، چرا که این متخصصان افزون بر دانشی که در دانشگاه کسب کرده اند باید در محیط‌ و سازمان‌های‌ جامعه نیز کسب تجربه کنند.

اما درخصوص دانش آموختگان مدیریت‌ دولتی‌ میتوان گفت این متخصصان می توانند در مؤسسات‌ دولتی‌ و عمومی‌ و خدماتی‌ مشغول‌ به‌ کار گردند.

افرادی که در رشته مدیریت بازرگانی‌ تحصیل کرده اند، می‌توانند در سازمان‌های‌ اقتصادی‌ و بازرگانی‌ مشغول فعالیت شوند. متخصصان رشته مدیریت‌ صنعتی می توانند ‌ در سازمان‌های‌ صنعتی‌ و تولیدی مشغول فعالیت شوند.

صنعت جهانگردی نیز بازارکار مناسبی برای دانش آموختگان رشته مدیریت جهانگردی است. این افراد می توانند در دفاتر خدمات‌ مسافرتی‌ به‌ عنوان‌ مدیر فنی‌ یا تورگردان‌ و یا در سازمان‌ میراث فرهنگی و گردشگری‌ وزارت‌ ارشاد و فرهنگ‌ اسلامی‌ مشغول‌ به‌ کار شوند.

متخصصان رشته مدیریت می توانند در شرکت‌های‌ بیمه‌ دولتی‌ به فعالیت مشغول شوند. افزون بر آن، شرکت‌های‌ بازرگانی‌ و حمل‌ و نقل‌ که‌ در ارتباط‌ با تجارت‌ بین‌المللی‌ هستند نیز بازار کار مناسبی برای دانش آموختگان این رشته می باشد.

برای قبولی در رشته مدیریت چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مدیریت در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت