rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته کاردان فنی مکانیک

معرفی رشته کاردان فنی مکانیک

 

امروزه علوم مکانیک تبدیل به نیاز اساسی کارفرمایان در بخش صنایع گشته است و اگر چه مهندسان مکانیک پاسخگوی بخشی از این نیاز خواهند بود، اما رشته کاردان فنی مکانیک می تواند به تربیت متخصصانی بپردازد که به صورت عملی تر به این نیاز پاسخ دهد.

گرایش های رشته کاردان فنی مکانیک

رشته کاردان فنی مکانیک دارای سه گرایش جوشکاری، نقشه‌کشی صنعتی و ماشین‌آلات می باشد.

گرایش جوشکاری

یکی از گرایش های این رشته جوشکاری است که توانسته است به عنوان یکی از بهترین روش‌های تولید و بازسازی، در علوم روز از جمله مکانیک، متالورژی و زمینه‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد و هر روز بر وسعت خود بیفزاید.

پیشرفت هایی که در این رشته صورت می گیرد به عنوان یکی از عوامل رشد و توسعه تکنولوژی در آینده نیز خواهد بود.

کاربرد تکنیک جوشکاری اغلب پاسخگوی نیازهای تدارکات، پشتیبانی، دفاعی و همچنین خودروهای مختلف از قبیل، تانک‌ها، نفربرها، ساخت سلاح‌ها و ملزومات مربوط به آن می باشد.

در این دوره افراد در زمینه انجام تکنیک جوشکاری با بهترین روش های روز آموزش می بینند و در کنار آموزش و مهارت در این زمینه با مسائل مرتبط با آن همچون ایمنی و انتخاب بهینه مصالح نیز آشنا خواهند شد تا بتوانند به نیازهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این زمینه پاسخ دهند.

مشاغلی نظیر اسکلت فلزی ساختمانی و پالایشگاهی، صنایع کشتی‌سازی و صنایع هواپیماسازی از جمله حوزه هایی است که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در آینده شغلی خود در آن فعالیت کنند.

گرایش نقشه‌کشی صنعتی

از زمانی که انسان به برنامه ریزی برای آینده خود علاقه مند گردید این نیاز در او ایجاد گشت که برای هر برنامه پیشروی خود نقشه راهی ترسیم نماید.

درواقع نقشه یک پلی است که ذهن و عین را به هم پیوند زده و به انسان کمک می کند ایده های ذهنی خود را به صورت عینی برای خود و دیگران قابل فهم تر نماید و همچنین از این طریق نسبت به اصلاح آن اقدام نماید.

بنابراین، امروزه در صنایع مختلف به افرادی نیازمندیم که بتوانند این وظیفه مهم را به دوش کشند و با مهارت و تخصص خود به کارفرمایان در این راه یاری رسانند.

چرا که اجرای طرح‌های تحقیقاتی و صنعتی بدون نقشه‌کشی و تهیه نقشه‌های استاندارد امکان پذیر نخواهد بود.

از این رو، تربیت نیروهای متخصصی که بتوانند به صورت علمی به این امر مهم بپردازند کشور را در جهت خودکفایی علمی و گسترش فعالیت های پژوهشی پیش خواهد برد.

دوره نقشه کشی یکی از گرایش های کاردانی مکانیک می باشد که در این دوره، تهیه نقشه‌های ساخت و مونتاژ قطعات یا سیستم‌ها به منظور تولید و اجرا به دانشجویان این رشته آموزش داده می شود.

متخصصانی که از رشته کاردان فنی مکانیک فارغ التحصیل می شوند به عنوان رابط بین مهندس طراح و قسمت تولید و نمونه‌سازی مراکز صنعتی و پژوهشی برای کار در محیطه ای صنعتی آماده خواهند گردید.

فعالیت در مراکز مختلف صنعتی، دفاتر فنی قسمت‌ها، دفاتر ساختمانی،‌ تاسیسات و واحدهای پژوهشی و به طور کلی محل‌هایی که به نوعی با نقشه‌های صنعتی ارتباط دارند از محیط هایی است که این نیروهای متخصص می توانند در آن به فعایت اقتصادی مشغول شوند.

گرایش ماشین‌آلات

گرایش ماشین آلات  تکنسین‌هایی را تربیت خواهد کرد که در زمینه تعمیر و نگهداری انواع ماشین‌آلات راه‌سازی و عمرانی، شناورهای دریایی سبک، خودروهای ترابری جاده‌ای از تخصص و مهارت کافی برخوردار بوده و بتوانند به عنوان یک برنامه ریز و مدیر کارگاه های تعمیراتی در محیط های صنعتی مشغول فعالیت شوند.

نظارت بر سرویس، نگهداری و بهره‌برداری صحیح از ماشین‌آلات از دیگر حوزه هایی است که یک متخصص کاردان مکانیک که در گرایش ماشین آلات تحصیل کرده است باید در آن توانا بوده و به اندازه کافی مهارت داشته باشد.

برای قبولی در رشته کاردان فنی مکانیک چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته کاردان فنی مکانیک در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت