rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته آمار

معرفی رشته آمار

شاید برای شما عجیب باشد که در چند سال پیش مجله “Science” به دنبال یک نظرخواهی از دانشمندان علوم مختلف به معرفی ۲۰ کشف و اختراع مهم قرن بیستم پرداخت.

در میان این اختراعات و اکتشافات علم آمار نیز پس از اختراعات مهمی مثل ترانزیستور و کامپیوتر و قبل از لیزر قرار داشت. اما اگر به موضوع به صورت عمیق تر بنگریم حضور علم آمار در این فهرست موضوع چندان عجیبی نیست چرا که جهان امروز، جهان مدیریت اطلاعات است که به عصر دانایی شهره گشته است.

دنیای مدرن امروز به دنیای اعداد گره خورده است. بخش عظیم این اطلاعات نیز در هر علم، رشته، سازمان یا مرکز شامل اعداد و ارقامی می‌شود که در مرحله جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل آنها علم آمار مورد نیاز است.

هنگام آزمایش تأثیر یک داروی جدید،‌ انتخاب یک نوع بذر در بین بذرهای مختلف، مقایسه کیفیت دو روش تدریس در آموزش زبان، کنترل کیفیت محصولات، تعیین حق بیمه، پیش‌بینی نرخ ارز، نظرسنجی و پیش‌بینی انتخابات،‌ تعیین نرخ بیکاری، تعیین شاخص هزینه خانوار، تأثیر و رابطه افسردگی بر تحصیل نیاز به تحقیقات آماری داریم.

اما علم آمار چیست؟ علم‌ آمار به‌ زبان‌ ساده‌، ابزاری است برای پیش بینی های علمی اندیشمندان هر علمی. چنین پیش بینی هایی ‌ براساس‌ اعداد و ارقام‌ است‌. علم آمار قدرتی به اندیشمندان می بخشد که ادعاهای خود را از طریق این علم به اثبات برسانند.

امروزه دانشمندان از طریق مدل های پیچیده آماری و تحلیلهای علمی آینده را پیش بینی می کنند و بر هرگونه پیشگویی بی اساس می تازند.

دنیای علم دنیای پیش بینی هاست نه پیشگویی ها و همین پیش بین بودن علم، اهمیت علم آمار را به عنوان یکی از مهم ترین ابزار استراتژیک نمایان می سازد.

یک‌ آماردان‌ می‌تواند براساس‌ مجموعه‌ اطلاعات‌ عددی‌ و بر مبنای‌ مدل‌های‌ ریاضی‌ و مدل‌های‌ نظریه‌ احتمال‌، پیش بینی‌ کند؛ یعنی‌ با کمک اطلاعات‌ گذشته‌، نحوه‌ رفتار یک‌ فرآیند را در آینده حدس بزند.

این حدس در حقیقت یک حدس بر پایه علم است. کار علم‌ آمار کمک‌ به‌ گسترش یک تفکر علمی‌ است‌ و نظریه پردازان با کمک آماردان ها‌ اطلاعاتی‌ به‌ دست‌ می‌آورند و سپس‌ براساس اطلاعات‌ به‌ دست‌ آمده‌، اتفاقات‌ و حوادث‌ را پیش‌بینی‌ می‌کنند.

توانایی های لازم‌ برای تحصیل در رشته آمار

همانطور که می دانید رشته آمار در واقع از درون علم ریاضی پرورش یافته است و یک علم مستقل نیست. بنابراین یکی از مهمترین پیش شرطهای موفقیت در این رشته تسلط نسبی به ریاضی است.

هم چنان که یک نظرخواهی که از ۱۲ استاد و ۱۳۲ دانشجوی آمار دانشگاه‌های کشور انجام گرفته است، ۱۰ استاد و ۹۹ دانشجو، قوی بودن در علم ریاضی را برای موفقیت در رشته آمار ضروری دانسته‌اند.

بنابراین دانشجوی آمار باید در درس‌ ریاضی‌ مسلط باشد و ابتکار و توانایی‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ و حل‌ مسائل‌ ریاضی‌ را داشته‌ و به‌ آموزش‌ و یادگیری‌ علوم‌ کامپیوتر علاقه‌مند باشد.

موقعیت‌ شغلی‌ رشته آمار در ایران

امروزه کمتر کسی است که از موقعیت ویژه ی رشته آمار به خصوص در ایران بی اطلاع باشد، چرا که امروزه هیچ علمی نمی تواند خود را از آمار بی نیاز بداند و همچنین هیچ سازمانی نیست که در مدیریت خود به آمار نیاز نداشته باشد.
درواقع، سازمان‌های‌ دولتی‌ در حیطه های مختلف کاری به خصوص مسائل برنامه ریزی و گزارش عملکردها از آمار استفاده‌ می‌کنند، اما متأسفانه از افراد متخصص در این زمینه استفاده نمی کنند.

چرا که بیشتر مسئولان و همچنین بخشی از بدنه علمی کشور رشته آمار را یک رشته مکانیکی می دانند که به تحلیل های نظری نیاز ندارد.

اما چنین تفکری منجر به همان روندی می شود که امروزه در سازمانهای ایران شاهد آن هستیم یعنی آمارهای طویل بدون کارایی مدیریتی.

درحالی که یک آماردان بر طبق گفته های پیشین ما، درصورت توانایی و تخصص می تواند به برنامهریزان و اندیشمندان کشور در جهت اعتلای کشور کمک نماید.
باوجود مشکلاتی که در پی فهم و استفاده نادرست علم آمار برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد، اما کاربردی بودن این علم موجیب گردیده است که فارغ التحصیلان این رشته کمتر در جمع بیکاران باشند، چرا که یک فارغ التحصیل آمار علاوه بر این که در تمام سازمان های دولتی و خصوصی قابلیت جذب شدن دارد، می تواند جذب شرکتهای خصوصی شده و یا به صورت مستقل به فعالیت بپردازد.

از این رو، استادان و دانش آموختگان این رشته معتقدند که این رشته از نظر اشتغال نسبت به رشته های دیگر از مزیت نسبی برخوردار است.

برای قبولی در رشته آمار چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته آمار در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت