rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته کاردان فنی کشتی

معرفی رشته کاردان فنی کشتی

تجارت از راه آب اقیانوس ها و دریاها از اولین راه هایی بوده است که در جهان مورد استفاده قرار گرفته است و اگرچه امروزه با پیشرفت دانش بشر، صنعت هوایی پیشرفت های عظیمی نموده است، اما تجارت دریایی به دلیل استراتژیک بودن آن هنوز از اهمیت بالایی برخوردار است و هر کشوری که بیشترین راه آبی را با کشورهای دیگر داشته باشد و در مسیرهای مهم قرار گیرد، از فرصت اقتصادی و سیاسی بالایی برخوردار خواهد بود.

کشور ایران نیز از شمال و جنوب از این مزیت برخوردار است و از این رو برای گسترش هرچه بیشتر توانایی در زمینه راه های دریایی نیازمند متخصصانی است که بتوانند در جهت پیشبرد اهداف ایران به این صنعت یاری رسانند.

در حقیقت، صنایع دریایی کشور باید از متخصصانی بهره برد که نسبت به استفاده از شناورهای ساحلی از دانش کافی برخوردار بوده تا بتوانند در جهت بالا بردن بازدهی و کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات شناورها پاسخگوی نیاز این صنعت باشند. رشته کاردانی فنی کشتی وظیفه تربیت این متخصصان را برعهده دارد.

این افراد در دوره آموزشی خود در جهت راهبری، تعمیر و نگهداری موتور‎ها و دستگاه‎های فنی روی شناور‎های مختلف اعم از (تجاری و نظامی) مانند ناوچه‎ها، یدک‎ کش‎های تدارکاتی، آتشخوار، تعمیراتی، مسافری کوچک آماده خواهند شد و در طول تحصیل گذراندن واحدهایی نظیر هیدروگرافی و اقیانوس‎شناسی نیز در دستور کار این رشته قرار دارد.

متخصصانی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند از آمادگی لازم جهت انجام وظیفه در سازمان‎ها و ارگان‎های مختلف نظامی و کشوری برخوردار خواهند بود و می توانند در حیطه تعمیر و نگهداری موتور‎ها و دستگاه و تجهیزات روی آنها انجام وظیفه نمایند. این متخصصان بعد از ۵ سال تجربه کاری روی شناورها در دریا می توانند با ارتقا شغلی به درجه تکنسین ارشد موتورخانه یا کمک ناظر مهندس کشتی در کشتی‎های اقیانوس‎پیما برسند و در این زمینه نیز مشغول فعالیت شوند.

برای قبولی در رشته کاردان فنی کشتی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته کاردان فنی کشتی در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت