rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته مهندسی کامپیوتر

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

امروزه کمتر کسی است که واژه کامپیوتر را نشنیده باشد و با این اختراع شگفت انگیز انسان آشنا نباشد.

درحقیقت، در عصر اطلاعات زندگی بدون کامپیوتر و صنایع وابسته به آن غیرممکن خواهد بود و در حال حاضر بهترین روش کاربرد این دستگاه به یکی از دغدغه های اصلی انسان بدل گشته است.

در واقع، کامپیوتر به عنوان یک مغز هوشمند با توان حل مسائل پیچیده جایگزین مغز انسان در بخش های عظیم فعالیت های بشر گردیده است.

این توانایی کامپیوتر موجب نجات انسان از حل مسائل تکراری و وقت گیر شده است و انسان مدرن امروز می تواند با خیال راحت روی صندلی خود بنشیند و بسیاری از مسائل خود را به دست این ماشین متفکر بسپارد.

استفاده روزافزون کامپیوتر در کشورهای پیشرفته بیش از سایر نقاط جهان است و تقریبا می توان گفت زندگی روزمره به کاربرد کامپیوتر گره خورده است. به همین دلیل متخصصان کامپیوتر معتقدند: “انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند.” اما طراحی بخش ها مختلف این دستگاه و کنترل آن نیازمند تخصص و مهارت علمی است. از این روی، مهندسی کامپیوتر به دنبال احساس نیاز به چنین متخصصانی ایجاد شده است.‌

گرایش‌ های رشته مهندسی کامپیوتر

اهمیت این رشته در کشور ما، نیز مانند سراسر جهان است و تا مقطع دکتری تدریس می گردد.

رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع‌ کارشناسی‌ دارای‌ دو گرایش‌ سخت‌افزار و نرم‌افزار است‌.

گرایش‌ سخت‌افزار

همان طور که می دانید سخت افزار به اجزای فیزیکی کامپیوتر همچون‌ صفحه‌ کلید، صفحه‌ نمایش‌، چاپگر و دیسک‌ها مربوط می شود.

در بیان کلی می توان گفت تمام اجزای قابل لمس و فیزیکی همانند مدارها و بردهای الکترونیکی در دایره سخت‌افزار قرار می گیرد.

یکی از واحدهای سخت افزاری کامپیوتر واحد پردازشگر مرکزی است، که از طریق آن عملیات پردازش انجام می گیرد.

بنابراین، مطالعه و بررسی طراحی سخت‌افزاری، کنترل سخت‌افزاری وشبکه‌های کامپیوتری هدف مهندسی سخت افزار کامپیوتر می باشد.

برای مثال، یکی از توانایی مهندس سخت افزار طراحی یک سخت افزار است که با IC ها کار کند، با کامپیوتر کار کند، یا از دروازه‌های کامپیوتر استفاده کند.

همچنین، طراحی مدارهای مجتمع دیجیتالی که یکی دیگر دستاوردهای آموزش این رشته است در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به آن پرداخته می‌شود.

گرایش نرم افزار

در بخش قبلی اشاره کرده ایم که سخت افزار به بخش قابل لمس و فیزیکی کامیپوتر مربوط می شود، اما بخش غیرقابل‌ لمس‌ کامپیوتر نرم افزار نام دارد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.به صورت کلی میتوان گفت برنامه‌ها و داده‌هایی‌ که‌ فرمان‌ کامپیوتر به عهده آن است نرمافزار تلقی میگردد. نرم‌افزارها عبارتند از:

نرم‌افزارهای‌ سیستمی

برنامه‌هایی‌ که‌ کامپیوتر برای‌ فعال‌ شدن‌ یا سرویس‌ دادن‌ به‌ آن‌ نیاز دارد نرم افزار سیستمی نام دارد و به همین دلیل از سوی سازندگان سیستم‌ کامپیوتری‌ عرضه‌ می‌شود.ازجمله مهمترین این نرم افزارهای سیستمی می توان به سیستم عامل،برنامه های سودمند و مترجم‌های‌ زبان‌ اشاره کرد.

 نرم‌افزارهای‌ کاربردی‌

یک کابر می تواند به عرضه برنامه های مختلف کامپیوتری بپردازد. این برنامه هایی که‌ کاربر خود آن‌ها را می‌نویسد و یا از شرکت‌های‌ نرم‌افزاری‌ آن ها را تهیه‌ می کند، نرم افزارهای کاربردی نام دارد و چگونگی طراحی و برنامه ریزی این نرم افزارهای بزرگ در حیطه مهندسان نرم افزار می باشد.

یک مهندس نرم‌افزار همچنین می تواند به ‌ تست و ارزیابی نهایی این نرم افزارها بپردازد و در نهایت آن را مستند کند.(قابل استفاده کردن دستورالعمل این نرم افزارها برای عموم مردم.)

گرایش نرم‌افزار کامپیوتر، آموزش و پژوهش در زمینه زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی، سیستم‌های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم‌ها را به عنوان هدف خود دنبال می کند.

توانایی‌های‌ لازم برای رشته مهندسی کامپیوتر

اگر بگوییم توانایی در ریاضی و فیزیک پیش شرط و یا شرط لازم در این رشته مهندسی است، خلاقیت و نوآوری ذهنی از مهمترین مولفه های پیشرفت و موفقیت در آن خواهد بود.

چرا که یک مهندس کامپیوتر باید بتواند در راستای اهداف خود بهترین و کاربردی ترین راه حل را برای مسائل پیشروی خود بیابد و همچنین در بخشهای طراحی نرم افزارها و سخت افزارهای جدید برخورداری از خلاقیت امری لازم می باشد.

همچنین از آنجایی که این علم هر روزه در جهان به سمت رشد و توسعه پیش می رود، به روز بودن اطلاعات مهندسان کامپیوتر نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

موقعیت‌ شغلی رشته مهندسی کامپیوتر در ایران

اگر امروزه کسی بگوید فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر است اما مشکل کاریابی دارد، برای مردم جامعه مورد پذیرش نیست.

چرا که اگر یک فارغ التحصیل این رشته اندکی خلاقیت و پشتکار داشته باشد می تواند به بازارکار وارد شود و به کسب و کار خود رونق دهد.

اگرچه بخش نرم افزاری این رشته نسبت به بخش سخت افزاری به امکانات و تجهیزات کمتری نیازمند است و فرصت های بهتری در اختیار مهندسان کامپیوتر قرار می دهد.

کم هزینه بودن و اتکا به خلاقیت ذهنی یک مهندس برای طراحی نرم افزارها یکی از دلایلی است که برخی از کشورها از صادرات نرم افزارها به عنوان درآمد ارزی کشور خود استفاده می کنند و توانسته اند به موفقیت های چشمگیری دست یابند.

به جرأت می توان گفت صادرات نرم افزاری می تواند بیش از درآمد نفتی برای یک کشور سودآوری داشته باشد، چرا که دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که در چند سال آینده مردم جهان به همان اندازه به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد که امروزه به نیروی برق وابسته اند.

در پایان می توان چنین بیان داشت که مهندسان کامپیوتر در چنین جامعه ای به یکی از نیروی کار کاربردی بدل خواهند شد که جهان سرمایه داری به آن ها نیاز خواهد داشت .

برای قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته مهندسی کامپیوتر در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت