rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته علوم اقتصادی

معرفی رشته علوم اقتصادی

به زبان بسیار ساده و مختصر و مفید می‌توان گفت که علم اقتصاد، علمی است که تخصیص بهینه‌ی منابع اندک و محدود را مورد مطالعه قرارمی‌دهد و علل شکل گیری، توزیع و پراکندگی، رواج و یا کاهش و ناپدید شدن بنگاه‌ها وفعالیت‌های اقتصادی و تجاری و نیز عوامل موثر بر آنها را بررسی می‌کند.

به عنوان مثال برای روشن شدن مطلب می‌توان گفت علم اقتصاد به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا مشاغلی که در گذشته رونق داشته اند (مانند حلبی سازی و چینی بند زنی و…) اکنون یا دیده نمی‌شوند و یا کمتر به چشم می آیند و در مقابل چطور و چرا مشاغلی که در گذشته وجود نداشتند (مانند فروشگاه‌های لوازم صوتی و تصویری یا لوازم لوکس) اکنون رونق و رواج یافته اند.

این رشته در دوره‌ی کارشناسی به ۶ شاخه تقسیم می‌شود که عبارتند از:

  • اقتصاد کشاورزی
  • اقتصاد بازرگانی
  • اقتصاد پول و بانکداری
  • اقتصاد نظری
  • اقتصاد صنعتی
  • اقتصاد حمل ونقل

در اینجا به صورت اجمالی به معرفی برخی از این شاخه ها می‌پردازیم، اما پیش از آن باید عنوان شود که این رشته از هر سه گروه آزمایشی (ریاضی، تجربی و انسانی) دانشجو می‌پذیرد با این تفاوت که شاخه اقتصاد نظری برای داوطلبان علوم انسانی ارائه نمی‌شود. اما با توجه به اینکه بین دروس تخصصی هر شاخه مشابهت‌های فراوان وجود دارد و تفاوت این شاخه‌ها نیز در مقطع کارشناسی تنها در کمتر از ۳۰ واحد درسی است که آن هم به سبب اینکه دانشجویان ۹واحد اختیاری خود را می‌توانند از شاخه‌های دیگر انتخاب کنند، کاهش و تقلیل می یابد، فلذا این تفاوت‌ها و یا احیانا حذف شاخه‌ی نظری برای گروه انسانی، چندان قابل توجه نخواهد بود. حال به معرفی چند شاخه‌ی این رشته می‌پردازیم:

رشته اقتصاد نظری

در این شاخه مطالعه‌ی تئوری‌های اقتصادی اصلی ازجمله اقتصاد ریاضی و اقتصاد سنجی در مرکز توجه قرار دارد، در نتیجه می‌توان گفت که این شاخه بیشتر جنبه‌ی تئوری وانتزاعی دارد و روی تئوری‌های ریاضی متمرکز است و دانشجوی این رشته بیشتر با تئوری‌ها و کمتر با پدیده‌های کاربردی (مانند تجارت) سر و کار دارد.

رشته اقتصاد بازرگانی

از شاخه های کاربردی رشته علوم اقتصادی محسوب میشود که طی آن جنبه ها و دیدگاه های توصیفی و تحلیلی مقولات مختلف اقتصادی مانند مدیریت بازاریابی ، مدیریت تولید و کاربردهای آنها مطالعه می‌شوند و انواع اصول حسابداری و حسابرسی و نیز قوانین مالیات در ایران مورد بررسی و توجه قرار می‌گیرند. همچنین این شاخه دانشجویان را با روش های کمی و مدل های تصمیم گیری آشنا می‌سازد که دانشجویان میتوانند با به کارگیری آنها به عنوان مدیر فعالیت موفقی داشته باشند.

رشته اقتصاد صنعتی

دراین شاخه مسائل و مقولات متنوعی همچون ساختار و بنیان بازار صنعت، محاسن و معایب انحصار، تجارت و بازرگانی بین المللی، منافع و حقوق مصرف کننده، سیاست رقابت، و مقررات و حقوق کاری که در روابط بین کارفرما و کارگر تعیین کننده است، مورد مطالعه و توجه قرار می‌گیرند.

رشته اقتصاد کشاورزی

این شاخه از علم اقتصاد به بخشی از اقتصاد می‌پردازد که با زراعت، زمین و محصولات کشاورزی در ارتباط است. از آنجا که عوامل مختلفی از جمله عدم پیوستگی و تداوم تولید محصولات کشاورزی و تغییرات آب وهوایی و خاک، روی بازار محصولات کشاورزی تاثیرگذار می‌باشند لذا مطالعه وبررسی تخصصی این حوزه دارای اهمیت است پس فارغ التحصیل این حوزه باید در کنار اصول و مبانی اقتصاد از تولید و بازار محصولات کشاورزی نیز مطلع باشد.

معرفی رشته اقتصاد

برخلاف تصور عمومی داوطلبان که فکر می‌کنند رشته‌ی اقتصاد، رشته‌ای با جنبه‌های حفظی است، ورود به این رشته نیازمند داشتن توانمندی در درس ریاضی است. علاقه مندی به جامعه شناسی، علوم سیاسی، و روانشناسی نیز از دیگر موارد مورد نیاز برای ورود به رشته علوم اقتصادی است.

آینده شغلی رشته علوم اقتصادی در ایران

ازآنجایی که مقطع کارشناسی رشته علوم اقتصادی به مطالعه اطلاعات و اصول پایه و اولیه‌ی این علم می‌پردازد، لذا برای فارغ التحصیل ورود و فعالیت در حوزه‌های تخصصی و کاربردی دشوار و شاید بتوان گفت ناممکن خواهد بود. مگر اینکه فارغ التحصیلان خود با مطالعه و پشتکار بیشتر بتوانند تئوری‌هایی که فراگرفتند را به صورت عملی و کاربردی به کار گیرند تا مدل‌های اقتصادی را طراحی و تحلیل کنند که در رفع مشکلات اقتصادی مفید و اثربخش باشند.

آنچه گفته شد به معنای نبود بازار کار برای این رشته نیست، فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در حوزه ها، سازمان‌ها و وزارت خانه‌های مختلف مانند وزارت اقتصاد، وزارت صنایع، بانک مرکزی، مرکز آمار، و سازمان برنامه و بودجه فعالیت داشته باشند. گرچه فارغ التحصیلان این رشته بواسط‌ ی آموزش‌ها و مهارت‌ها و دوره‌هایی که گذرانده‌اند قادرهستند که در زمینه‌هایی غیر از رشته‌ی تخصصی خود نیز مشغول به کار شده و موفق عمل کنند.

دروس رشته علوم اقتصادی

دروس مشترک در همه شاخه‌های علوم اقتصادی

زبان خارجه تخصصی, اصول سازمانی و مدیریت, حقوق تجارت, مبانی جامعه‌شناسی, ریاضیات, آمار, روش تحقیق, اصول حسابداری, جغرافیای اقتصادی ایران, اقتصاد خرد, اقتصاد کلان, پول و بانکداری, مبانی فقهی اقتصاد صدر اسلام, نظام‌های اقتصادی, تجارت بین‌الملل, اقتصاد توسعه, اقتصاد ایران.

دروس تخصصی اقتصاد نظری

اقتصاد کشاورزی, اقتصاد مدیریت, اقتصاد ریاضی, اقتصاد سنجی, تاریخ عقاید اقتصادی, برنامه‌ریزی اقتصادی, اقتصاد منابع

دروس تخصصی اقتصاد بازرگانی

اقتصاد مدیریت, روش‌های مقداری در بازرگانی, مدیریت تولید, ارزیابی طرح‌های اقتصادی, حسابداری شرکت‌ها, حسابداری صنعتی, اصول بازاریابی, اصول بیمه, مدیریت مالی

دروس تخصصی اقتصاد نظری

اقتصاد صنعتی, حسابداری شرکت‌ها, حسابداری صنعتی, اقتصاد منابع, مدیریت تولید, ارزیابی طرح‌های اقتصادی, اقتصاد سنجی, حقوق کار و روابط صنعتی, پژوهش عملیاتی.شاخه اقتصاد پول و بانکداریدانشجویان این شاخه با نحوه عملکرد بانک‌های داخلی و خارجی, اسناد اعتباری ارزی, سیاست‌های پولی و مالی به عنوان مهم‌ترین سیاست‌های تثبیت اقتصادی و چگونگی تجزیه و تحلیل صورت حساب‌های مالی آشنا می‌شوند.

دروس تخصصی اقتصاد پول و بانکداری

عملیات بانکی داخلی, عملیات بانکی خارجی, سیاست‌های پولی و مالی, بانکداری اسلامی, روش‌های مقداری در بازرگانی, سازمان‌های پولی و مالی بین‌المللی, حسابداری شرکت‌ها, تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی, ارزیابی طرح‌های اقتصادی, تأمین منابع مالی و بورس اوراق بهادار, مدیریت مالی

دروس تخصصی اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزی, توسعه و سیاست کشاورزی, اقتصاد منابع, اقتصاد سنجی, ارزیابی طرح‌های اقتصادی, بازاریابی محصولات کشاورزی, مدیریت مزرعه, جامعه‌شناسی روستایی, پژوهش عملیاتی

برای قبولی در رشته علوم اقتصادی چه رتبه ای نیاز است؟

  • مشاهده رتبه قبول شدگان رشته علوم اقتصادی در سال ۹۶
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت