rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

ویژگی اصلی یک دانش آموز موفق در کنکور چیست؟

ویژگی اصلی یک دانش آموز موفق در کنکور چیست؟

ویژگی دانش آموز موفق در کنکور

شاید به جرأت بتوان گفت که موثر ترین و مهم ترین عامل برای هر موفقیتی از جمله موفقیت در کنکور همین مشخص کردن دقیق اهداف است. هدف گذاری به معنی ترسیم جاده ای برای آینده است.

این اهداف هستند که مسیر حرکت زندگی فردی شما را روشن می کنند و آینده شما را می سازند. با این وجود، یکی از موانع بسیار مهم عدم موفقیت و کامیابی، ناتوانی افراد در نوشتن اهدافشان است و آن هایی که رویایی در ذهن و هدفی بر روی کاغذ نداشته باشند، مقصدشان ناکجا آباد خواهد بود. بنابرین شما باید به عنوان یک دانش آموزی که خود را برای کنکور آماده می کنید، باید این این مرحله را جدی بگیرید.

برنامه ریزی برای کنکور و نکات مهم برای مطالعه

نکته اول: هدفت رو به صورت کاملا شفاف بنویس

در اولین مرحله، حتما باید هدفت رو پیش رو داشته باشی و روی کاغذ بنویسی طوری که جلو چشمت باشه و هر روز چند بار ببینیش! دوست دارم فلان رشته قبول بشم، دوست دارم به دانشگاه X برم، میخوام رتبه ام دو رقمی بشه و … تو چی می خوای!؟

ممکنه فکر می کنی اینا هدفه، اما نیست. هدف باید بسیار روشن، واضح و بدون ابهام باشه. مثلا باید بنویسی من می خوام در کنکور در رشته داروسازی دانشگاه شهید بهشتی با رتبه ی ۱۲۶ قبول بشم. در ضمن حواست باشه که سعی کنی بدون خیال پردازی و با توجه به توانایی های خودت، اهدافت رو بنویسی.

راهکار های افزایش انگیزه دانش آموزان کنکوری

نکته دوم: باور قلبی و داشتن فکر و دید مثبت در مورد اهداف تعیین شده

برای توشه ی راهت انرژی مثبت جمع کن و قلم و کاغذ بردار و همه ی اون چیزهای خوبی رو که تو این یازده سال تحصیل به دست آورده ای، فهرست کن. یادداشت کن  چه چیزایی داری و هر کدوم برای چه مسیری به دردت می خوره! چند مثال واست می زنیم اما قول بده خودت به فهرست آماده کنی.

مثلا قدرت مبارزه ی خوب، یا درس های سال دوم و سوم رو عمیق خونده ام، تمرکز کافی دارم و … این فهرست رو آماده کن، تا وقتی که بین راه، تو پیچ و خم های کنکور به وقت احساس خستگی کردی، بدونی چه چیزای ارزش مندی تو وجودت داری که می تونی ازشون استفاده کنی، لطفا با خودت نگو این رو تو ذهنم دارم.

آخه وقتی شرایط یه خرده سخت میشه، فرصت فکر کردن نداری و افکار منفی و مزاحم هم نمی ذارن خوبی های وجودت رو ببینی و دلسردت می کنن.

۹ گام تا آماده شدن برای امتحانات و کاهش نگرانی

نکته سوم: موانع و عوامل دور شدن از هدف رو بشناس

ممکنه بعضی موانع مانند عوامل حواس پرتی همراهت داشته باشی که از مسیر اصلی دورت کنن و مانع بشن که به هدفت برسی. مثلا من دوست دارم زیاد فیلم ببینم یا موسیقی گوش بدم و… خواهش می کنیم تو هم ادامه بده و این فهرست رو هم مثل فهرست قبلی، تهیه کن.

چون وقتی بدونی چه موانعی سر راهت داری، سعی می کنی این موانع رو از ذهنت دور و کمرنگ کنی، این طوری ذهنت سبک تر میشه و موقع درس خوندن تمرکزت افزایش پیدا می کنه.

یادته نره امسال سالی نیست که ذهنت به حواشی مشغول باشه. 

نکته چهارم: داشتن دو نوع تلاش

برای رسیدن به موفقیت باید دو نوع تلاش داشته باشی: یکی تلاش جسمی؛ یعنی همه ی کارایی که واسه ی رسیدن به هدفت باید انجام بدی.
تلاش ذهنی؛ یعنی پیش از حرکت، خودت رو در اوج ببینی و بدونی به اون چیزی که می خوای، می رسی… پس دید مثبت داشته باش.

کنترل استرس کنکور در ۵ دقیقه!

نکته پنجم: مقایسه ممنوع!

مقایسه کردن خودت با یکی دیگه ممنوعه. اگه خواستی با یک یا چند نفر از بچه های مدرسه یا کلاس، واسه ی داشتن انگیزه رقابت کنی خوبه. ولی بدون ملاک رقابت، نمره و تراز نیست. بعضی ها هم می گن اون کم تر از من می خونه اما نتیجه ی بهتری می گیره و همین باعث دست کشیدن از تلاش می شه، اما بدون که شرایط تو با دوستت اصلا مشابه نیست.

اینو یادت باشه که مصمم بودن از ویژگی های بارز یک دانش آموز موفق هست. تو زندگی هر جهشی در جهت پیشرفت، هنگامی حاصل می شه که در موردی تصمیم روشنی گرفته باشی، پس مصمم و با اراده، نوشتن اهدافت را شروع کن.

این جمله را به یاد داشته باشید: گذشته که گذشت، آینده هم هنوز نیامده. پس به فکر حال باش.

پس از همین الان و همین لحظه واسه رسیدن به هدفت برنامه ریزی کن تا پله های ترقی رو یکی یکی بالا بری و به اوج برسی. مشاوران مجرب مرکز مشاوره تحصیلی بهگام آماده اند تا با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی پاسخگوی تمامی سوالات داوطلبان عزیز پیرامون نحوه انتخاب رشته اصولی و صحیح باشند.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت