rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

موانع مدیریت زمان دانش آموزان کنکوری

موانع مدیریت زمان دانش آموزان کنکوری

از آنجا که زندگی انسان در نهایت به پایان می رسد، همه ی فعالیت ها نیز روزی پایان خواهد یافت. هیچ فعالیتی در جهان بدون در نظر گرفتن زمان، امکان پذیر نیست. مدیریت زمان در واقع مدیریت خویشتن است!

آشنایی با موانع مدیریت زمان به شما کمک می کند که عواملی که موجب عدم موفقیت شما در زمانبندی برای مطالعه دروس می‌شوند را به خوبی بشناسید و سعی در از بین بردن آن ها داشته باشید تا بتوانید زمان خود را در مسیر رسیدن به اهداف و موفقیت در درس خواندن به خوبی مدیریت کنید.

ویژگی اصلی یک دانش آموز موفق در کنکور چیست؟

موانع مدیریت زمان دانش آموزان کنکوری

دانش آموزانی که زمان را مدیریت نمی‌کنند یا از هدف خود آگاه نیستند یا هنوز هدفی انتخاب نکرده اند، باید این نکته را بدانند که همه دانش آموزان و سایر افراد، در طول هفته، ۱۶۸ ساعت ( یعنی ۱۰۰۸۰ دقیقه ) زمان دارند و تفاوت میان افراد، براساس اداره ی صحیح و تسلط بر زمان و نحوه استفاده از آن، تعیین می‌شود.

دانش آموزانی که استرس زیادی دارند، غالبا در مدیریت زمان ناتوان هستند؛ به نظر می‌رسد بین انبوه منابع مطالعاتی و تکالیف بسیار زیاد محاصره شده اند، اما با بررسی دقیق تر، متوجه می شویم آنها به راحتی به دیگران اجازه می دهند در برنامه ریزی هایشان دخالت کنند.

رفتار این دانش آموزان گاهی با عدم جرئت یا عدم قاطعیت همراه است. این دانش آموزان به راحتی “نه” نمی گویند و به شیوهای غیر معقول مسئولیت و کارهای جدید می پذیرند و نسبت به اولویت بندی کارهای خود ناتوان هستند.

راهکار های افزایش انگیزه دانش آموزان کنکوری

موانع اصلی مدیریت زمان را می توان به سه دسته ی اصلی تقسیم کرد:

۱) عوامل فردی

ناهشیاری

چنین دانش آموزانی نسبت به گذشت زمان، ناهشیار هستند و همواره در ناکامی های گذشته یا آرزوهای آینده پرسه می زنند؛
تداخل فعالیت های غیر ضروری، فعالیتی که انجام می دهید چقدر ارزش دارد؟ فعالیت های بی اهمیت و غیرضروری همواره باعث اتلاف وقت می شوند؛

بی نظمی

فقدان برنامه و بی نظمی علاوه بر اینکه استرس را بالا می برد، مانع مدیریت زمان نیز می شود.

تعویق کارها

امروز و فردا کردن و به تعویق انداختن مطالعه مباحث، باعث می شود دیگران برچسب تنبلی را به دانش آموز بزنند و باعث افت تحصیلی و کاهش اعتماد به نفس دانش آموز می شود.

تفکر منفی یا منفی گرایی

منفی گرایی، مخرب انگیزه و روحیه خوب و مثبت اندیشی و داشتن برنامه ریزی برای کنکور، مستلزم انگیزه ی بالا و حال خوب است.

تصویر منفی از خود

اگر کسی نسبت به خود تصویر مثبتی نداشته باشد، خود را شایسته ی زندگی نمی دانند و کسی که شایسته ی زندگی نیست، زمان برایش اهمیتی ندارد.

فقدان خود نظارت گری

خود نظارت گری یعنی ارزیابی شاخص ها نسبت به نزدیکی یا دوری از هدف. این امر مستلزم آن است که دانش آموز از خود ارزیابی داشته باشد، شاخص های پیشرفت را بداند و نسبت به فعالیت و هدف اصلی خود هشیار باشد و آن ها را اولویت قرار دهد.

عدم قاطعیت

“نه” گفتن ویژه کسانی است که برای خود ارزش قائل هستند. اگر نمی توانید “نه” بگویید مستحق هستید نردبان ترقی دیگران شوید.

۲) عوامل اجتماعی

دخالت دیگران

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که بعد از فراغت از کارهای خود برای تفریح با دیگران گپ بزنند و چه کسی بهتر از شما.

آیا شما حاضرید بگویید “زمان بیکاری تو، وقت درس خواندن و مطالعه من است؟”

چند درصد از زندگی را برای دیگران صرف می کنید؛ در حالی که همین دوستانتان، از کسانی که قاطع هستند و صریح و روشن “نه” می گویند خوششان می آید.

شجاعت یعنی شما با کمال احترام “نه” بگویید و وقت را برای مطالعه و درس خواندن مغتنم بشمارید.

راهکار های افزایش انگیزه دانش آموزان کنکوری

۳) عوامل محیطی

تکنولوژی های جدید و رسانه های اجتماعی

پدید آمدن فناوری های جدید مانند تلفن، اینترنت، و رسانه های اجتماعی، از مهم ترین عوامل مزاحم مدیریت زمان دانش آموزان محسوب می شوند. دانش آموزان برای دستیابی به موفقیت در زندگی تحصیلی خود باید در استفاده از فناوری های جدید، محتاطانه عمل کرده و برنامه و زمان محدودی را در نظر بگیرند.

این نکته را به یاد داشته باشید که شما مهم ترین عامل برای مدیریت زمان هستید؛ پس به راحتی به سایر افراد بگویید چه زمان هایی را برای موارد فوق اختصاص داده اید. برای مثال می توانید هنگام مطالعه تلفن همراه خود را در وضعیت بی صدا قرار دهید و یا برای استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی، زمان محدود و مشخصی قرار دهید.

حوداث غیر قابل پیش بینی و شرایط محیطی خاص

بعضی از شرایط محیط زندگی ( وجود سر و صدای محیط، مشکلات خانوادگی یا فردی دانش آموزان و …) باعث ایجاد اختلال در مدیریت زمان می شود.

دانش آموزانی که با چنین مشکلاتی مواجه هستند، باید بدانند که به جای جنگیدن، و برای رسیدن به موفقیت باید خود را با شرایط وفق دهند، نه این که شرایط را عوض کنند.

نباید مدام خود را به علت داشتن مشکلات فردی، مورد سرزنش قرار داده و اعتماد به نفس خود را پایین بیاورند.

بعد از این که تمام عوامل و موانع مدیریت زمان را شناختید، لازم است یک جمع بندی کلی در مورد مدیریت زمان و روش های آن داشته باشیم.

مدیریت زمان به ارائه ی مجموعه ای از فنون، برای اداره ی صحیح زمان می پردازد که با بکارگیری این مهارت ها می توان به نتایج زیر دست یافت:

  • شناسایی اهداف و دستیابی منطقی و منظم به آن ها
  •  تعیین اولویت ها و دورنمایی بهتر از فعالیت ها
  •  افزایش اثربخشی فعالیت ها
  • شناسایی و تسلط بر عوامل اتلاف وقت
  • کاهش تنش های ناشی از درس و منابع مورد مطالعه زیاد
  • کسب فرصت های بیشتر برای فعالیت های شخصی و خانوادگی
طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت