rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته فیزیوتراپی

معرفی رشته فیزیوتراپی

نام و اهمیت رشته فیزیوتراپی بر کسی پوشیده نیست. اما اگر بخواهیم به صورت مختصر به معرفی رشته فیزیوتراپی بپردازیم باید گفت که در این رشته با به کارگیری ابزار و تجهیزات مختلف (مانند ابزارهای الکترونیکی) و نیز حرکات ورزشی و درمانی به رفع یا کاهش علایم و عوارض معلولیت وبیماری‌های مختلف در حوزه‌ی مغز و اعصاب، عضلات و مفاصل، کمک می‌شود.

اهمیت رشته فیزیوتراپی آنجا نمود پیدا می‌کند که بدانیم مطابق آمارهای جهانی تقریبا ۱۰% از جمعیت هر کشور را معلولین تشکیل می‌دهند که البته این آمار در کشورهایی که با جنگ روبه رو بوده‌اند یا نرخ حوادث و تصادفات بالایی دارند (مانند ایران) بالاتر وبیشتر خواهد بود، و این معلولین به خدمات فیزیوتراپی نیاز دارند.

البته در بسیاری از بیماری‌ها مانند ضربه‌ها و سکته‌های مغزی و قلبی، انواع جراحی‌های داخلی، شکستگی‌ها و ضایعات وبیماری‌های مفصلی، بیماری‌های زنان وزایمان، بیماری‌هایریوی، برخی از بیماری‌های کودکان و به طور کل بیماری‌های عصبی و عضلانی و اسکلتی نیز فیزیوتراپی ضروری است و اجرا می‌شود.

مطابق آمارها در ۶۰% از بیماری‌ها همراه با درمان‌های دارویی و یا پس از آن فیزیوتراپی الزامی است. همه‌ی اینها مواردی از کاربرد فیزیوتراپی در زمینه‌ی درمان بودند. اما فیزیوتراپی در زمینه‌ی پیشگیری نیز موثر و راه گشاست. به عنوان مثال فیزیوتراپی نحوه صحیح فعالیت‌های روزمره و مراقبت از مفاصل، عضلات و استخوان‌ها را نیز برای جلوگیری از بروز آسیب و بیماری‌های احتمالی آموزش می‌دهد.

آینده شغلی رشته فیزیوتراپی در ایران

از جمله توانایی‌هایی که در رشته فیزیوتراپی مورد نیاز است، قوی بودن در درس فیزیک و زیست شناسی و داشتن تحمل و طاقت برای کار با بیماران مختلف است. البته چون نتایج فعالیت‌های فیزیوتراپی و کار فیزیوتراپیست به تدریج ظاهر می‌شوند لذا صبر و حوصله در این زمینه نیز دارای اهمیت است. فارغ التحصیلان می‌توانند پس از گذراندن دوره ی طرح خود و کسب سابقه کار و مهارت مورد نیاز نسبت به تاسیس کلینیک خصوصی اقدام کنند.

لازم به ذکر است که داشتن سابقه‌ی کاری ۶ ساله برای فعالیت در مراکز استانها و ۳ ساله برای فعالیت در شهرستان‌ها در این مورد الزامی است. همچنین فارغ التحصیلان می‌توانند در مراکز دولتی، بیمارستان‌ها، فدراسیون‌های ورزشی ومراکز توانبخشی مشغول به کار شوند.

درس‌های‌ رشته فیزیوتراپی

دروس‌ پایه‌:

فیزیک‌ برای‌ فیزیوتراپی‌، فیزیولوژی‌ عمومی‌، آناتومی‌ (سر و گردن‌ و تنه‌، اندام‌ فوقانی‌، اندام‌ سطحی‌، اندام‌ تحتانی‌) ، بافت‌ شناسی‌، آسیب‌شناسی‌، استخوان‌ شناسی‌، روانشناسی‌ عمومی‌ و معلولین‌، روانپزشکی‌ ، ژنتیک‌ ، کمک‌های‌ اولیه‌، رشد روانی‌ ـ حرکتی‌ کودک‌، آناتومی‌ اعصاب‌، فیزیولوژی‌، نورولوژی‌ ، بیماری‌های‌ داخلی‌، بیماری‌های‌ قلب‌، عروق‌ و تنفسی‌، روماتولوژی‌، جراحی‌ عمومی‌، ارتوپدی‌ ، رادیولوژی‌.

دروس‌ تخصصی‌:

آشنایی‌ با اصول‌ توانبخشی‌ و طب‌ فیزیکی‌ ، فیزیوتراپی‌ (اعصاب‌ ، بیماری‌های‌ قلب‌، عروق‌ و تنفس‌، روماتولوژی‌ ، جراحی‌ ، ارتوپدی‌)، کینزیولوژی‌ و بیومکانیک‌، حرکت‌ درمانی‌، الکترو تراپی‌، اندام‌های‌ مصنوعی‌ و وسایل‌ کمکی‌، ارزشیابی‌ و اندازه‌گیری‌ ، ماساژ و اصول‌ درمان‌های‌ دستی‌، زبان‌ تخصصی‌، پروژه‌، کارآموزی‌.

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت