rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته پرستاری

رشته پرستاری

معرفی رشته پرستاری

رشته پرستاری یکی از زمینه‌های ارائه خدمات مراقبت‌های سلامت است. تصویری که از پرستاران در ذهن ما تداعی می‌شود کسی است که در کنار پزشکان به مراقبت از وضعیت و سلامت بیمار می‌پردازد، امّا در واقعیت، حیطه فعالیت پرستاران بسیار گستره‌تر است و پرستاران در بسیاری از حیطه‌های فعالیت خود که در ادامه ذکر خواهیم کرد، می‌توانند کاملاً مستقل از پزشکان باشند.

آخرین رتبه و کارنامه قبولی پرستاری دانشگاه آزاد

آموزش پرستاری در ایران از سال ۱۸۹۳ در بیمارستان پرزبترین آمریکائیان در تهران شروع شد و بعدها در سال ۱۹۳۶، آموزش آکادمیک پرستاری مدرن در ایران بصورت یک رشته دانشگاهی مستقل و بعنوان زیرشاخه‌ای از علوم‌پزشکی در دانشگاه‌های ارومیه و تبریز و تهران آغاز شد. به مرور با توجّه به نیازی که به تربیت پرستاران مجرّب در کشور حس می‌شد، آموزش پرستاری در اکثر دانشگاه‌های کشور ارائه شد، بطوری که امروزه بیش از سی دانشکده پرستاری در دانشگاه‌های دولتی سراسر کشور دایر شده است.

دانشگاه های پذیرنده پرستاری دانشگاه آزاد

پرستاران در ایران می‌توانند تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند و در ورود به مقطع کارشناسی ارشد، می‌توانند گرایش خود را از بین بیش از بیست گرایش انتخاب کنند. بنابراین، فارغ‌التحصیلان این رشته دانشگاهی در کنار استخدام در بیمارستانها، مراکز بهداشتی و درمانی و درمانگاه‌های خصوصی و دولتی، می‌توانند در مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و مؤسسات ارائه خدمات پرستاری نیز مشغول به کار شوند. همانطور که گفته شد حیطه فعالیت پرستاران بسیار گسترده است و دامنه گستره آن تا هر کجا که مسئله سلامت انسان مطرح باشد کشیده خواهد شد و به همین دلیل است که در بین گرایش‌های مختلف رشته پرستاری، گرایش‌هایی همچون پرستاری پرواز، پرستاری فضا، پرستاری نظامی، پرستاری سلامت کار و امثال آنها وجود دارند.

آینده شغلی رشته پرستاری در ایران

وضعیت حقوق پرستاران در ایران در مقایسه با حقوق پزشکان اختلاف فاحشی دارد، همچنین در مقایسه با حقوق پرستاران در کشورهای پیشرفته جهان، پرستاران در ایران حقوق مناسبی را دریافت نمی‌کنند و همین دلایل موجب اعتراضات این قشر و خروج تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان این رشته به کشورهای دیگر شده است، امّا در مورد بازار کار و نیاز جامعه به تربیت پرستاران مجرّب، بر خلاف آنچه در مورد اکثر رشته‌های دانشگاهی صدق می‌کند، همچنان زمینه شغلی خوبی برای فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری وجود دارد.

برای قبولی در رشته پرستاری چه رتبه ای نیاز است؟

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت