rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته بیوتکنولوژی

معرفی رشته بیوتکنولوژی

در تعریف ساده‌ای از بیوتکنولوژی می‌توان آن را تلفیقی از زیست‌شناسی و فناوری دانست، به این معنا که علم بیوتکنولوژی به دنبال روش‌های استفاده از ارگانیسم‌ها و سیستم‌های زنده برای بهبود و ارتقاء انواع فرایندها در صنایع است و علمی است که قواعد زیست‌شناسی را در ماشین‌آلات و زندگی انسانها اعمال می‌کند.

در چندین مثال ساده می‌توان به نقش پر رنگ بیوتکنولوژی در بهبود سبک زندگی، ارتقاء سلامت، افزایش کیفیت محصولات‌غذایی و رفع مشکلات زیست‌محیطی پی برد. در گذشته، کشاورزان و دامداران به شیوه‌های مختلف سعی می‌کردند کیفیت گیاهان و دام‌های خود را بهبود ببخشند. مثلاً گیاهانی را که باروری بهتری داشتند به روش‌های گرده‌افشانی و پیوند و … افزایش می‌دادند، از دامهایی که گوشت یا شیر خوبی داشتند برای ارتقاء نسل دامهای خود استفاده می‌کردند و یا برای نگهداری مواد‌غذایی از روشهای مختلف نمک‌آسود کردن و فریز کردن استفاده می‌کردند. امروزه انجام این نقش‌ها و بهبود و ارتقاء این روشهابر عهده علم بیوتکنولوژی است.

بیوتکنولوژی مدرن انقلابی در صنایع مختلف بوجود آورده است که موجب بهبود وضعیت مقابله با بیماری‌ها، ارتقاء کیفیت دارو و غذا، افزایش استفاده از انرژی‌های پاک و کاهش ضایعات زیست‌محیطی شده است. در نتیجه با استفاده از دستاوردهای این علم است که می‌توانیم سیاره‌ای پاک‌تر، جامعه‌ای سیرتر و صنعتی کارآمدتر داشته باشیم.

همانطور که گفته شد از زمانهای دور، کشاورزان و دامداران بدون اینکه خودشان بدانند از روش‌های بیوتکنولوژیکی برای بهبود کیفیت محصولات خود استفاده می‌کردند، امّا تاریخ پیدایش بیوتکنولوژی مدرن به عنوان یک علم به اوایل قرن بیستم برمی‌گردد. در کشور ما در دهه ۱۳۷۰ به ضرورت ایجاد این رشته توجّه شد و در سال ۱۳۷۸ این رشته دانشگاهی در مقطع دکترای پیوسته در دانشگاه تهران تأسیس شد.

گرایش‌های این رشته در مقطع کارشناسی ارشد شامل بیوتکنولوژی محیطی، میکروبی، پزشکی، دریایی، ملکولی و گیاهی است. فارغ‌التحصیلان این رشته به فراخور گرایشی که انتخاب می‌کنند، می‌توانند در بخش‌های آزمایشگاهی و نظارتی کارخانجات و مزارع و واحدهای پژوهشی و آزمایشگاهی خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند.

تحصیلات تکمیلی در رشته بیوتکنولوژی

ادامه تحصیل در رشته بیوتکنولوژی تا مقطع دکتری به صورت پیوسته است و دانشجویان برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارند. دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد موظف به اخذ مدرک زبان (تافل و آیلتس یا مدرک زبان خود دانشگاه تهران و وزارت علوم) هستند و ورود به مقطع دکتری مستلزم موفقیت در دفاع از پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد است.

آینده شغلی رشته بیوتکنولوژی در ایران

هرچند رشته بیوتکنولوژی به نسبت رشته ای نوپا می‌باشد اما با توجه به جایگاه و اهمیت موضوعی آن می توان آینده‌ای درخشان را برای دانشجویان آن متصور بود. فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند به‌ عنوان‌ نیروی انسانی متخصص‌ برای مدیریت‌ میانی و هدایت‌ امور فنی خطوط‌ تولید، مزارع‌ و آزمایشگاه‌ها مشغول‌ به‌ فعالیت‌ شوند. همچنین این افراد می‌توانند در مراکز آموزشی و پژوهشی نظیر دانشگاه های مختلف کشور و مراکز علمی-تحقیقاتی مشغول به تدریس و پژوهش شوند، چنانچه با توجه به گسترش دانشکده‌های داروسازی و تشکیل دوره‌های تخصصی داروسازی و نیاز به متخصصین رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای تدریس واحدهای درسی عمومی و تخصصی این رشته، زمینه اشتغال فارغ التحصیلان مقطع دکتری این رشته برای تدریس در دانشگاه‌ها وجود دارد.

برای قبولی در رشته بیوتکنولوژی چه رتبه ای نیاز است؟

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت