rotate

گوشی خود را به حالت عمودی برگردانید

راهنمای کامل رشته داروسازی

معرفی رشته داروسازی

رشته داروسازی از اوایل قرن بیستم به عنوان یک رشته مستقل دانشگاهی تدریس می‌شود. در ایران نیز این رشته در سال ۱۳۱۳ و با تأسیس دانشکده داروسازی دانشگاه تهران از رشته پزشکی جدا شده و به عنوان یک رشته مستقل دانشگاهی مطرح شد. به دنبال افزایش نیاز کشور به تربیت متخصصین داروساز، به مرور امکان ادامه تحصیل در این رشته در دانشگاه های مطرح ایران نظیر دانشگاه‎های علوم پزشکی اصفهان، اهواز، تبریز، شهید بهشتی تهران، شیراز، کرمان، کرمانشاه، مازندران و مشهد نیز فراهم شد.

تحصیل رشته پزشکی در ایران

رشته داروسازی در ایران در قالب یک دوره هفت ساله دکترای حرفه ای تدریس می شود. پس از پایان این دوره، دانشجو عنوان “دکترای عمومی داروسازی” را بدست می‌آورد. چنانچه معدّل فرد بالای ۱۵ باشد می‌تواند در آزمون “دوره تخصصی داروسازی” شرکت کند. در “دوره تخصصی داروسازی”، داشجویان با توجّه به گرایش تحصیلی خود، تعدادی واحد تخصصی (حدود ۴۰ واحد) را می‌گذرانند که پایان‌نامه تخصصی آنها بخش عمده این واحدها را شامل می‌شود، البته انتخاب موضوع پایان‌نامه تخصصی منوط به موفّقیت فرد در امتحان جامع است که در سطح کشوری برگزار می‌شود.

آینده شغلی رشته داروسازی

فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی می‌توانند در داروخانه‌های سطح شهر، داروخانه‌های بیمارستان‌ها و کارخانجات تولید دارو و مواد آرایشی و بهداشتی، نقش‌های خدماتی و مشاوره‌ای ارائه دهند. همچنین این افراد می توانند در دانشگاه ها، کارخانجات، سازمانها و مؤسسات خصوصی و دولتی به انجام فعّالیت‌های آموزشی و پژوهشی در این زمینه مشغول شوند. از جذابیت‌های این رشته، امکان ورود به بازار کار در حین تحصیل است. پس از گذراندن حدود ۱۴۰ واحد درسی و داشتن معدل بالای ۱۴ دانشجویان می‌توانند مبادرت به دریافت کارت انجمن داروسازان کنند و به عنوان قائم‌مقام در داروخانه‌ها مشغول به کار شوند.

با توجّه به بازار بزرگ داروی ایران و سرمایه‌گذاری‌ها و رویکردی که برای تولید دارو در داخل کشور وجود دارد، اکثریت فارغ‌التحصیلان این رشته در زمینه‌های مرتبط با تخصص خود وارد بازار کار می‌شوند و آینده شغلی نسبتاً خوبی برای آنها پیش‌بینی می‌شود.

دروس رشته داروسازی

دروس‌ پایه‌ رشته داروسازی:

بیولوژی‌ نظری‌، فیزیک‌ نظری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌ ، فیزیولوژی‌ ، شیمی‌ آلی‌ ، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌،آمار حیاتی‌، شیمی‌ تجزیه‌، میکروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌، انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌، ایمونولوژی‌، کمک‌های‌ اولیه‌، کامپیوتر.

دروس‌ تخصصی‌ رشته داروسازی:

گیاه‌شناسی‌ دارویی‌، اشکال‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، مواد خوراکی‌ نظری‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌ ، فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارماسی‌، روش‌های‌ دستگاهی‌، سم‌شناسی‌ ، بیوفارماسی‌، داروسازی‌ صنعتی‌ ، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌ ، کارآموزی‌ صنعت‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌، گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌، کارآموزی‌ داروخانه‌. (بیشتر درس‌های‌ این‌ رشته‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ ارائه‌ می‌شود).

برای قبولی در رشته داروسازی چه رتبه ای نیاز هست؟

طراحی و توسعه توسط محمد سلیمانپور | mohammad soleimanpour
تمام حقوق سایت